Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ALS30ADRE4
Texas Instruments SN74ALS30ADRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74ALS30ADRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ALS30ADRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 8-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 14-SOIC 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ALS30ADRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 8-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gate 14-SOIC 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 129.387224 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 8.65 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74ALS30ADRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the number of inputs for the product?
What is the logic function of the product?
What is the brand of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

