Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-SN74ALS139NSRG4
Texas Instruments SN74ALS139NSRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74ALS139NSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-SN74ALS139NSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Decoder/Driver, ALS Series, Inverted Output, TTL, PDSO16 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Decoders and Multiplexers > Texas-Instruments-SN74ALS139NSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Decoder/Driver, ALS Series, Inverted Output, TTL, PDSO16
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 200.686274 mg |
| High Level Output Current | -400 µA |
| Independent Circuits | 2 |
| Logic Function | Decoder, Demultiplexer |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Inverting |
| Propagation Delay | 14 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-On Delay Time | 15 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74ALS139NSRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the brand of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.