Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHCU04NSR
Texas Instruments SN74AHCU04NSR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHCU04NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHCU04NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Ahc/vhc/h/u/v Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHCU04NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ahc/vhc/h/u/v Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHCU04NSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the logic function of the product?
What is the number of pins of the product?
What is the minimum supply voltage for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



