Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHCT541NSRG4
Texas Instruments SN74AHCT541NSRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHCT541NSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHCT541NSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SO -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHCT541NSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SO -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHCT541NSRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the maximum and minimum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.