Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC541DWG4
Texas Instruments SN74AHC541DWG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC541DWG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC541DWG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC541DWG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Octal Buffers/Drivers With 3-State Outputs 20-SOIC -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 10.5 ns |
| Height | 2.35 mm |
| Length | 12.8 mm |
| Width | 7.52 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC541DWG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
What is the logic function of this IC?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.