Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AHC541DGVRG4
Texas Instruments SN74AHC541DGVRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC541DGVRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AHC541DGVRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TVSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AHC541DGVRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TVSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 17.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 5 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC541DGVRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

