Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AHC541DBRG4
Texas Instruments SN74AHC541DBRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC541DBRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AHC541DBRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN74AHC541DBRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 20 |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
| Number of Inputs | 8 |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Outputs | 8 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 17.5 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 7.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC541DBRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its function?
What is the package type and number of pins?
What is the logic function of this product?
What is the supply voltage range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

