Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC1G04DRLRG4
Texas Instruments SN74AHC1G04DRLRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC1G04DRLRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC1G04DRLRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 2-V to 5.5-V inverter 5-SOT-5X3 -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC1G04DRLRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 2-V to 5.5-V inverter 5-SOT-5X3 -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 2.806603 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Gates | 1 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Turn-On Delay Time | 12 ns |
| Height | 0 m |
| Length | 1.6 mm |
| Thickness | 550 µm |
| Width | 1.2 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC1G04DRLRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage range for this inverter?
How many pins does this inverter have?
What is the operating temperature range for this inverter?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

