Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC04QPWRQ1
Texas Instruments SN74AHC04QPWRQ1
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC04QPWRQ1 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC04QPWRQ1 |
| Qty Available: | |
| Description: | Automotive Catalog Hex Inverters 14-TSSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC04QPWRQ1 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Automotive Catalog Hex Inverters 14-TSSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 57.209338 mg |
| High Level Output Current | 8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC04QPWRQ1
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the maximum operating temperature of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

