Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC04DGVR
Texas Instruments SN74AHC04DGVR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC04DGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC04DGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | Ahc/vhc/h/u/v Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC04DGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ahc/vhc/h/u/v Series Hex 1-INPUT Invert Gate PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverter |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Circuits | 6 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Inputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 13 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.6 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC04DGVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What category does this product belong to?
What is the brand of this product?
What is the function of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





