Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC02DGVR
Texas Instruments SN74AHC02DGVR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC02DGVR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC02DGVR |
| Qty Available: | |
| Description: | NOR Gate, AHC/VHC/H/U/V Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC02DGVR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NOR Gate, AHC/VHC/H/U/V Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TFSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 41.787197 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 7.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3.6 mm |
| Thickness | 1.05 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC02DGVR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the series of this product?
What is the package type of this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.



