Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC02DBR
Texas Instruments SN74AHC02DBR
| Part Number: | Texas Instruments SN74AHC02DBR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC02DBR |
| Qty Available: | |
| Description: | 4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V NOR gates 14-SSOP -40 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AHC02DBR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
4-ch, 2-input, 2-V to 5.5-V NOR gates 14-SSOP -40 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -8 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 8 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 8 mA |
| Packaging | Tape & Reel |
| Propagation Delay | 8.5 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 6.2 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AHC02DBR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the package type of the product?
What is the voltage range for the product?
How many gates does the product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




