Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ACT86NSRE4
Texas Instruments SN74ACT86NSRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74ACT86NSRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ACT86NSRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Act Series, Quad 2-INPUT Xor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOP-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ACT86NSRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Act Series, Quad 2-INPUT Xor Gate, PDSO14, Green, Plastic, SOP-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74ACT86NSRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins for this product?
What is the logic function and number of circuits for this product?
What is the minimum and maximum supply voltage for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.