Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ACT86DBRE4
Texas Instruments SN74ACT86DBRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74ACT86DBRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ACT86DBRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74ACT86DBRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SSOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 121.789551 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | OR, XOR |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 24 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 9.5 ns |
| Quiescent Current | 4 µA |
| Turn-On Delay Time | 10 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74ACT86DBRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
How many pins does the product have?
What is the logic function of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.