Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AC00NE4
Texas Instruments SN74AC00NE4
| Part Number: | Texas Instruments SN74AC00NE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AC00NE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | NAND Gate, AC Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDIP14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74AC00NE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
NAND Gate, AC Series, 4-Func, 2-Input, CMOS, PDIP14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 927.99329 mg |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 8 ns |
| Quiescent Current | 2 µA |
| Schmitt Trigger Input | No |
| Turn-On Delay Time | 8.5 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.3 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74AC00NE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the logic function of this product?
What is the number of circuits and inputs?
What is the maximum supply voltage and propagation delay?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

