Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN7438NSRE4
Texas Instruments SN7438NSRE4
| Part Number: | Texas Instruments SN7438NSRE4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN7438NSRE4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Quad 2-input positive-NAND buffers with open collector outputs 14-SO 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN7438NSRE4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Quad 2-input positive-NAND buffers with open collector outputs 14-SO 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | -48 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 0 A |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Output Current | 48 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 22 ns |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN7438NSRE4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
