Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN7417NSRG4
Texas Instruments SN7417NSRG4
| Part Number: | Texas Instruments SN7417NSRG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN7417NSRG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer, TTL/H/L Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDSO14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN7417NSRG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer, TTL/H/L Series, 6-Func, 1-Input, TTL, PDSO14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 30 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN7417NSRG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the maximum operating temperature of this product?
How many pins does this product have?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.