Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN7417NSR
Texas Instruments SN7417NSR
| Part Number: | Texas Instruments SN7417NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN7417NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffers & Line Drivers Hex Buffer/Driver |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN7417NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffers & Line Drivers Hex Buffer/Driver
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Power Dissipation | 145 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Output Lines | 18 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 26 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN7417NSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of the SN7417NSR?
What is the package type of the SN7417NSR?
What is the maximum operating temperature of the SN7417NSR?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.