Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN7417DG4
Texas Instruments SN7417DG4
| Part Number: | Texas Instruments SN7417DG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN7417DG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Ttl/h/l Series, Hex 1-INPUT Non-invert Gate, PDSO14, Green, Plastic, MS-012AB, SOIC-14 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN7417DG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Ttl/h/l Series, Hex 1-INPUT Non-invert Gate, PDSO14, Green, Plastic, MS-012AB, SOIC-14
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -250 µA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 40 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Bits | 6 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 6 |
| Number of Gates | 6 |
| Number of Input Lines | 6 |
| Number of Output Lines | 6 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 26 ns |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN7417DG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the logic function of the product?
What is the minimum supply voltage of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
