Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74128NSR
Texas Instruments SN74128NSR
| Part Number: | Texas Instruments SN74128NSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74128NSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Single 4-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NOR gate 14-SO 0 to 70 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN74128NSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single 4-input, 4.75-V to 5.25-V bipolar NOR gate 14-SO 0 to 70
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 208.312296 mg |
| High Level Output Current | 48 mA |
| Logic Function | NOR |
| Low Level Output Current | 42.4 mA |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Circuits | 4 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Gates | 4 |
| Number of Input Lines | 2 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Output Lines | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Current | 48 mA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Propagation Delay | 18 ns |
| Quiescent Current | 33 mA |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 22 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN74128NSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the function of this product?
What is the package type and number of pins?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




