Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-SN65LVDS101DGK
Texas Instruments SN65LVDS101DGK
| Part Number: | Texas Instruments SN65LVDS101DGK |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-SN65LVDS101DGK |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-Gbps LVDS, LVPECL & CML to LVPECL repeater/translator 8-VSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-SN65LVDS101DGK Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-Gbps LVDS, LVPECL & CML to LVPECL repeater/translator 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | VSSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 18.99418 mg |
| Data Rate | 2 Gbps |
| Logic Function | Translator |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Power Dissipation | 377 mW |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Number of Drivers | 1 |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Inputs | 2 |
| Number of Receivers | 1 |
| Operating Supply Current | 30 mA |
| Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Output Current | 12 µA |
| Power Dissipation | 377 mW |
| Propagation Delay | 900 ps |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 900 ps |
| Height | 1.07 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 970 µm |
| Width | 3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN65LVDS101DGK
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.







