Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN64BCT126ANSR
Texas Instruments SN64BCT126ANSR
| Part Number: | Texas Instruments SN64BCT126ANSR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN64BCT126ANSR |
| Qty Available: | |
| Description: | Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SOP T/R |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Buffers, Drivers and Transceivers > Texas-Instruments-SN64BCT126ANSR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Buffer/Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SOP T/R
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | 64 mA |
| Logic Function | Buffer, Inverting |
| Low Level Output Current | 64 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 4 |
| Number of Bits per Element | 1 |
| Number of Elements | 4 |
| Number of Input Lines | 4 |
| Number of Output Lines | 4 |
| Number of Outputs | 4 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Propagation Delay | 6.9 ns |
| Height | 2 mm |
| Length | 10.3 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Width | 5.3 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN64BCT126ANSR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the maximum operating temperature for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


