Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN54F10J
Texas Instruments SN54F10J
| Part Number: | Texas Instruments SN54F10J |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN54F10J |
| Qty Available: | |
| Description: | Military 3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CDIP -55 to 125 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Logic Gates > Texas-Instruments-SN54F10J Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Military 3-ch, 3-input, 4.5-V to 5.5-V bipolar NAND gates 14-CDIP -55 to 125
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | CDIP |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 14 |
| High Level Output Current | -1 mA |
| Logic Function | NAND |
| Low Level Output Current | 20 mA |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of Bits | 3 |
| Number of Elements | 3 |
| Number of Gates | 3 |
| Number of Outputs | 1 |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Propagation Delay | 7 ns |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 19.56 mm |
| Thickness | 4.57 mm |
| Width | 6.67 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SN54F10J
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its specifications?
What is the output type and logic function of the Texas Instruments SN54F10J?
What is the propagation delay and turn-on delay time for the Texas Instruments SN54F10J?
What is the maximum supply voltage and minimum supply voltage for the SN54F10J?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.


