Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > Texas-Instruments-SMV512K32HFG
Texas Instruments SMV512K32HFG
| Part Number: | Texas Instruments SMV512K32HFG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > Texas-Instruments-SMV512K32HFG |
| Qty Available: | |
| Description: | SRAM Chip Async Single 3.3V 16M-Bit 512K x 32 20ns 76-Pin CFPAK Bulk |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Memory > RAM > Texas-Instruments-SMV512K32HFG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
SRAM Chip Async Single 3.3V 16M-Bit 512K x 32 20ns 76-Pin CFPAK Bulk
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 76 |
| Access Time | 13.8 ns |
| Address Bus Width | 19 b |
| Density | 16 Mb |
| Interface | Parallel |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Supply Voltage | 2 V |
| Memory Size | 2 MB |
| Memory Type | RAM, SRAM |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Min Supply Voltage | -300 mV |
| Nominal Supply Current | 635 mA |
| Number of Ports | 1 |
| Number of Words | 512000 |
| Packaging | Bulk |
| Sync/Async | Asynchronous |
| Word Size | 32 b |
| Height | 2.67 mm |
| Length | 25.31 mm |
| Thickness | 2.28 mm |
| Width | 20.46 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SMV512K32HFG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and type?
What is the voltage requirement for this product?
What is the memory capacity of this product?
What is the package type and pin count for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
