Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-SCANSTA476TSD
Texas Instruments SCANSTA476TSD
| Part Number: | Texas Instruments SCANSTA476TSD |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-SCANSTA476TSD |
| Qty Available: | |
| Description: | Eight Input IEEE 1149.1 Analog Voltage Monitor 16-WSON -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Supervisors > Texas-Instruments-SCANSTA476TSD Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Eight Input IEEE 1149.1 Analog Voltage Monitor 16-WSON -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Current | 5 mA |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Voltages Monitored | 8 |
| Operating Supply Current | 5 mA |
| Output Voltage | 2.4 V |
| Packaging | Cut Tape |
| Reset | Active Low |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Watchdog Timer | No |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments SCANSTA476TSD
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and its description?
What is the maximum and minimum operating temperature of the product?
How many voltages does the product monitor?
What is the packaging type of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
