Texas Instruments REG113NA2.85/250G4
Part Number: Texas Instruments REG113NA2.85/250G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Single Output LDO, 400mA, Fixed(2.85V), Low Noise, Fast Transient Response 5-SOT-23 -40 to 85
Single Output LDO, 400mA, Fixed(2.85V), Low Noise, Fast Transient Response 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-5
Number of Pins 5
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 400 mA
Max Output Voltage 2.8 V
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 2.8 V
Number of Outputs 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 2.85 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %