Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113NA2-85-250G4
Texas Instruments REG113NA2.85/250G4
| Part Number: | Texas Instruments REG113NA2.85/250G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113NA2-85-250G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Output LDO, 400mA, Fixed(2.85V), Low Noise, Fast Transient Response 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113NA2-85-250G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Output LDO, 400mA, Fixed(2.85V), Low Noise, Fast Transient Response 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-5 |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Output Voltage | 2.8 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 2.8 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.85 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG113NA2.85/250G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the package type and number of pins?
What is the product name and brand?
What is the maximum output current and voltage?
Is the product RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.