Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113NA-5-250
Texas Instruments REG113NA-5/250
| Part Number: | Texas Instruments REG113NA-5/250 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113NA-5-250 |
| Qty Available: | |
| Description: | 400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113NA-5-250 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 400 mA |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Current Limit | 425 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Height | 1.45 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG113NA-5/250
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number for this product?
What is the maximum output current of this voltage regulator?
What is the minimum input voltage for this voltage regulator?
What is the package type of this voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




