Texas Instruments REG113NA-3.3/250G4
Part Number: Texas Instruments REG113NA-3.3/250G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 85
400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Number of Pins 5
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 400 mA
Max Output Voltage 3.3 V
Max Supply Voltage 10 V
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Min Supply Voltage 1.8 V
Number of Outputs 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Termination SMD/SMT
Voltage 3.3 V
Height 1.45 mm
Length 2.9 mm
Thickness 1.2 mm
Width 1.6 mm