Texas Instruments REG113NA-3/250G4
Part Number: Texas Instruments REG113NA-3/250G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 400mA, Low-Noise, Low-Dropout Regulator 5-SOT-23 -40 to 85
400mA, Low-Noise, Low-Dropout Regulator 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Number of Pins 5
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 400 mA
Max Output Voltage 3 V
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3 V
Nominal Output Voltage 3 V
Number of Outputs 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3 V