Texas Instruments REG113NA-3/250
Part Number: Texas Instruments REG113NA-3/250
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments REG113NA-3/250 Available.
400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Number of Pins 5
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 400 mA
Max Output Voltage 3 V
Min Current Limit 425 mA
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3 V
Nominal Output Voltage 3 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Schedule B 8542390000
Height 1.45 mm
Length 2.9 mm
Thickness 1.2 mm
Width 1.6 mm