Texas Instruments REG113EA33250G4
Part Number: Texas Instruments REG113EA33250G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 400mA, Low-Noise, Low-Dropout Regulator 8-VSSOP -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments REG113EA33250G4 Available.
400mA, Low-Noise, Low-Dropout Regulator 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package VSSOP
Number of Pins 8
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 400 mA
Max Output Voltage 3.3 V
Min Current Limit 425 mA
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Packaging Tape & Reel (TR)
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Height 970 µm
Length 3 mm
Width 3 mm