Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113EA285250G4
Texas Instruments REG113EA285250G4
| Part Number: | Texas Instruments REG113EA285250G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113EA285250G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 0.41V Dropout, NMOS, PDSO8 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG113EA285250G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 0.41V Dropout, NMOS, PDSO8
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | MSOP |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Dropout Voltage | 250 mV |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Current Limit | 425 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 400 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.85 V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG113EA285250G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the output voltage of the regulator?
What is the dropout voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.