Texas Instruments REG113EA285250G4
Part Number: Texas Instruments REG113EA285250G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 0.41V Dropout, NMOS, PDSO8
Fixed Positive LDO Regulator, 2.85V, 0.41V Dropout, NMOS, PDSO8
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package MSOP
Mount Surface Mount
Number of Pins 8
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Min Current Limit 425 mA
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 2.85 V