Texas Instruments REG113EA-2.5/250
Part Number: Texas Instruments REG113EA-2.5/250
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 8-VSSOP -40 to 85
400-mA, 10-V, low-dropout voltage regulator with enable 8-VSSOP -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package VSSOP
Number of Pins 8
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 250 mV
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 400 mA
Max Output Voltage 2.5 V
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 2.5 V
Number of Outputs 1
Output Current 400 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 2.5 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Height 1.07 mm
Length 3 mm
Thickness 970 µm
Width 3 mm