Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117FA2-5KTTTG3
Texas Instruments REG1117FA2.5KTTTG3
| Part Number: | Texas Instruments REG1117FA2.5KTTTG3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117FA2-5KTTTG3 |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 1.55V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117FA2-5KTTTG3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 1.55V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.1 V |
| Input Bias Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Min Current Limit | 1 A |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Nominal Output Voltage | 2.5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4 mA |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG1117FA2.5KTTTG3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage dropout of the regulator?
How many pins does the regulator have?
What is the maximum output current of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

