Texas Instruments REG1117FA2.5KTTTG3
Part Number: Texas Instruments REG1117FA2.5KTTTG3
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 1.55V Dropout, BIPolar, PSSO3
Fixed Positive LDO Regulator, 2.5V, 1.55V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-263
Number of Pins 3
Accuracy 1 %
Dropout Voltage 1.1 V
Input Bias Current 4 mA
Max Input Voltage 15 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 1 A
Max Output Voltage 2.5 V
Min Current Limit 1 A
Min Input Voltage 3.8 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Output Voltage 2.5 V
Nominal Output Voltage 2.5 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 1 A
Output Type Fixed
Output Voltage 2.5 V
Output Voltage Accuracy 1 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 4 mA