Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117FA-5-0KTTTG
Texas Instruments REG1117FA-5.0KTTTG
| Part Number: | Texas Instruments REG1117FA-5.0KTTTG |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117FA-5-0KTTTG |
| Qty Available: | |
| Description: | Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 1.55V Dropout, BIPolar, PSSO3 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117FA-5-0KTTTG Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Fixed Positive LDO Regulator, 5V, 1.55V Dropout, BIPolar, PSSO3
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.2 V |
| Input Bias Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Min Current Limit | 1 A |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 10 mA |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG1117FA-5.0KTTTG
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the voltage output of the regulator?
How much is the dropout voltage of the regulator?
What is the package type of the regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.

