Texas Instruments REG1117F33KTTTG3
Part Number: Texas Instruments REG1117F33KTTTG3
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 800MA And 1A Ldo Positive Reg 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V<AZ
800MA And 1A Ldo Positive Reg 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V<AZ
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package TO-263
Number of Pins 3
Accuracy 1 %
Dropout Voltage 1.1 V
Input Bias Current 4 mA
Max Input Voltage 15 V
Max Operating Temperature 125 °C
Max Output Current 800 mA
Max Output Voltage 3.3 V
Min Current Limit 800 mA
Min Input Voltage 3.8 V
Min Operating Temperature 0 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 800 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 1 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 4 mA
Height 4.83 mm
Length 10.18 mm
Thickness 4.44 mm
Width 8.41 mm