Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117F33KTTTG3
Texas Instruments REG1117F33KTTTG3
| Part Number: | Texas Instruments REG1117F33KTTTG3 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117F33KTTTG3 |
| Qty Available: | |
| Description: | 800MA And 1A Ldo Positive Reg 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V<AZ |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG1117F33KTTTG3 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
800MA And 1A Ldo Positive Reg 1.8V, 2.5V, 2.85V, 3.3V, 5V<AZ
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TO-263 |
| Number of Pins | 3 |
| Accuracy | 1 % |
| Dropout Voltage | 1.1 V |
| Input Bias Current | 4 mA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Max Output Current | 800 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 800 mA |
| Min Input Voltage | 3.8 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 800 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 4 mA |
| Height | 4.83 mm |
| Length | 10.18 mm |
| Thickness | 4.44 mm |
| Width | 8.41 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG1117F33KTTTG3
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What are the available voltage options for this product?
What is the maximum output current of this product?
Is this product currently in stock?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
