Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG104GA-5G4
Texas Instruments REG104GA-5G4
| Part Number: | Texas Instruments REG104GA-5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG104GA-5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | IC REG LINEAR 5V 1A SOT223-6 / 1A Low-Dropout Regulator |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG104GA-5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
IC REG LINEAR 5V 1A SOT223-6 / 1A Low-Dropout Regulator
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Number of Pins | 6 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 320 mV |
| Input Bias Current | 600 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1 A |
| Max Output Voltage | 5 V |
| Min Current Limit | 1.2 A |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 5 V |
| Nominal Output Voltage | 5 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 1 A |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 600 µA |
| Reference Voltage | 1.295 V |
| Height | 0 m |
| Length | 6.5 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Width | 3.5 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG104GA-5G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What is the input and output voltage of the regulator?
How many pins does the regulator have?
What is the accuracy of the output voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





