Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG103UA-A-2K5
Texas Instruments REG103UA-A/2K5
| Part Number: | Texas Instruments REG103UA-A/2K5 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG103UA-A-2K5 |
| Qty Available: | |
| Description: | 500-mA, 15-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG103UA-A-2K5 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
500-mA, 15-V, low-dropout voltage regulator with power good & enable 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 2 % |
| Dropout Voltage | 115 mV |
| Input Bias Current | 500 µA |
| Max Input Voltage | 15 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 500 mA |
| Min Input Voltage | 2.1 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 500 mA |
| Output Type | Adjustable |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Output Voltage Accuracy | 2 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 1 mA |
| Reference Voltage | 1.295 V |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG103UA-A/2K5
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the minimum input voltage required for the voltage regulator?
What is the temperature range in which the voltage regulator can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.




