Texas Instruments REG102UA-3.3G4
Part Number: Texas Instruments REG102UA-3.3G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 8-SOIC -40 to 85
05/13/2026 – There are 515 pieces pieces of Part Number Texas Instruments REG102UA-3.3G4 Available.
250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 8-SOIC -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOIC
Number of Pins 8
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 150 mV
Max Input Voltage 12 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 250 mA
Max Output Voltage 3.3 V
Min Current Limit 340 mA
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Number of Regulators 1
Output Current 250 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Packaging Rail/Tube
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Reference Voltage 1.26 V
Height 1.58 mm
Length 4.9 mm
Width 3.91 mm