Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102UA-3-3G4
Texas Instruments REG102UA-3.3G4
| Part Number: | Texas Instruments REG102UA-3.3G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102UA-3-3G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 8-SOIC -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102UA-3-3G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 8-SOIC -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOIC |
| Number of Pins | 8 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Current Limit | 340 mA |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Number of Regulators | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Rail/Tube |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.26 V |
| Height | 1.58 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG102UA-3.3G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and model number?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the package type and number of pins for this voltage regulator?
What is the operating temperature range for this voltage regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.