Texas Instruments REG102NA-3.3/3KG4
Part Number: Texas Instruments REG102NA-3.3/3KG4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: 250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 5-SOT-23 -40 to 85
250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-23
Mount Surface Mount
Number of Pins 5
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 150 mV
Input Bias Current 400 µA
Max Input Voltage 10 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 250 mA
Max Output Voltage 3.3 V
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Output Current 250 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Reference Voltage 1.26 V