Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102NA-3-3-3KG4
Texas Instruments REG102NA-3.3/3KG4
| Part Number: | Texas Instruments REG102NA-3.3/3KG4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102NA-3-3-3KG4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102NA-3-3-3KG4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Input Bias Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.26 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG102NA-3.3/3KG4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the maximum output current of the voltage regulator?
What is the minimum input voltage required for the voltage regulator to operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
