Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102NA-3-3-250G4
Texas Instruments REG102NA-3.3/250G4
| Part Number: | Texas Instruments REG102NA-3.3/250G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102NA-3-3-250G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | 250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 5-SOT-23 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102NA-3-3-250G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
250mA, Low-Noise, Low-Dropout Linear Voltage Regulator 5-SOT-23 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-23 |
| Number of Pins | 5 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Input Bias Current | 400 µA |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.26 V |
| Height | 1.15 mm |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG102NA-3.3/250G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the package type and number of pins?
What is the dropout voltage and accuracy of the voltage regulator?
What is the maximum output current and voltage?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.