Texas Instruments REG102GA-3.3/2K5G4
Part Number: Texas Instruments REG102GA-3.3/2K5G4
Manufacturer: Texas Instruments
Qty Available:
Description: Single Output LDO, 250mA, Fixed(3.3V), Low Noise, Fast Transient Response 6-SOT-223 -40 to 85
Single Output LDO, 250mA, Fixed(3.3V), Low Noise, Fast Transient Response 6-SOT-223 -40 to 85
Specifications
TYPE DESCRIPTION
Case/Package SOT-223
Number of Pins 6
Accuracy 1.5 %
Dropout Voltage 150 mV
Max Input Voltage 12 V
Max Operating Temperature 85 °C
Max Output Current 250 mA
Max Output Voltage 3.3 V
Min Input Voltage 1.8 V
Min Operating Temperature -40 °C
Min Output Voltage 3.3 V
Number of Outputs 1
Output Current 250 mA
Output Type Fixed
Output Voltage 3.3 V
Output Voltage Accuracy 1.5 %
Packaging Tape and Reel
Polarity Positive
Quiescent Current 400 µA
Reference Voltage 1.26 V