Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102GA-3-3-2K5G4
Texas Instruments REG102GA-3.3/2K5G4
| Part Number: | Texas Instruments REG102GA-3.3/2K5G4 |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102GA-3-3-2K5G4 |
| Qty Available: | |
| Description: | Single Output LDO, 250mA, Fixed(3.3V), Low Noise, Fast Transient Response 6-SOT-223 -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Linear > Texas-Instruments-REG102GA-3-3-2K5G4 Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Single Output LDO, 250mA, Fixed(3.3V), Low Noise, Fast Transient Response 6-SOT-223 -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SOT-223 |
| Number of Pins | 6 |
| Accuracy | 1.5 % |
| Dropout Voltage | 150 mV |
| Max Input Voltage | 12 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 250 mA |
| Max Output Voltage | 3.3 V |
| Min Input Voltage | 1.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Output Voltage | 3.3 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 250 mA |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Voltage Accuracy | 1.5 % |
| Packaging | Tape and Reel |
| Polarity | Positive |
| Quiescent Current | 400 µA |
| Reference Voltage | 1.26 V |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments REG102GA-3.3/2K5G4
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the package type of the product?
What is the output voltage of the product?
What is the maximum output current of the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
