Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT8139A
Texas Instruments PT8139A
| Part Number: | Texas Instruments PT8139A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT8139A |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 30A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid, MSMA31 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT8139A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 30A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid, MSMA31
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 31 |
| Efficiency | 91 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Input Voltage | 13.2 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 30 A |
| Max Power Dissipation | 120 W |
| Min Input Voltage | 10.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 30 A |
| Output Voltage | 4 V |
| Power Rating | 120 W |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage - Output 1 | 4 V |
| Depth | 41.14 mm |
| Length | 91.44 mm |
| Width | 38.1 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments PT8139A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part to Texas Instruments PT8139A?
What is the maximum output current of the PT8139A?
What is the minimum input voltage of the PT8139A?
What is the efficiency of the PT8139A?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.