Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT7601A
Texas Instruments PT7601A
| Part Number: | Texas Instruments PT7601A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT7601A |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, 10A, 750kHz Switching Freq-Max |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT7601A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, 10A, 750kHz Switching Freq-Max
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Horizontal, Through Hole |
| Number of Pins | 27 |
| Efficiency | 80 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 10 A |
| Max Power Dissipation | 35 W |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10 A |
| Output Voltage | 3.5 V |
| Packaging | Bulk |
| Schedule B | 8542390000 |
| Voltage - Output 1 | 3.5 V |
| Depth | 32.51 mm |
| Length | 76.96 mm |
| Width | 12.7 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments PT7601A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the switching frequency of the regulator?
What is the efficiency of the switching regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.