Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6984N
Texas Instruments PT6984N
| Part Number: | Texas Instruments PT6984N |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6984N |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 10.5A, 600kHz Switching Freq-Max, Hybrid |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6984N Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 10.5A, 600kHz Switching Freq-Max, Hybrid
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Through Hole |
| Number of Pins | 23 |
| Efficiency | 78 % |
| Max Input Voltage | 13.2 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 1.6 A |
| Max Power Dissipation | 30.3 W |
| Min Input Voltage | 10.8 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 10 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage - Output 1 | 3.3 V |
| Voltage - Output 2 | 1.2 V |
| Height | 25.908 mm |
| Length | 65.532 mm |
| Width | 15.24 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments PT6984N
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the equivalent part number to Texas Instruments PT6984N?
What is the input voltage range for the AC/DC Converter?
What is the maximum output current of the switching regulator?
Is the switching regulator lead-free and RoHS compliant?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.
