Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6944C
Texas Instruments PT6944C
| Part Number: | Texas Instruments PT6944C |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6944C |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 6A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6944C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 6A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 27 |
| Efficiency | 90 % |
| Features | OCP, SCP |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Power Dissipation | 27 W |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage - Output 1 | 3.3 V |
| Voltage - Output 2 | 1.2 V |
| Depth | 30.22 mm |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 76.2 mm |
| Width | 30.226 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments PT6944C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product model number?
What is the maximum output current of the switching regulator?
What is the input voltage range for the regulator?
What is the frequency of the switching regulator?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.