Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6943C
Texas Instruments PT6943C
| Part Number: | Texas Instruments PT6943C |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6943C |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 6A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6943C Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 6A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | SMD/SMT |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 27 |
| Efficiency | 90 % |
| Features | OCP, SCP |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Power Dissipation | 28.8 W |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage - Output 1 | 3.3 V |
| Voltage - Output 2 | 1.5 V |
| Depth | 30.22 mm |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 76.2 mm |
| Width | 30.226 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments PT6943C
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and description?
What are the technical specifications of the product?
Where can I find the datasheet and manufacturer documentation for the product?
What are the compliance statements for the product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.