Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6943A
Texas Instruments PT6943A
| Part Number: | Texas Instruments PT6943A |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6943A |
| Qty Available: | |
| Description: | Switching Regulator, Voltage-mode, 6A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Power Management ICs > Voltage Regulators - Switching > Texas-Instruments-PT6943A Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
Switching Regulator, Voltage-mode, 6A, 400kHz Switching Freq-Max, Hybrid
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | Module |
| Mount | Horizontal, Through Hole |
| Number of Pins | 27 |
| Efficiency | 90 % |
| Isolation | Non-Isolated |
| Max Input Voltage | 5.5 V |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Output Current | 6 A |
| Max Power Dissipation | 28.8 W |
| Min Input Voltage | 4.5 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Outputs | 2 |
| Output Current | 6 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Packaging | Bulk |
| Voltage - Output 1 | 3.3 V |
| Voltage - Output 2 | 1.5 V |
| Depth | 30.22 mm |
| Height | 12.7 mm |
| Length | 76.2 mm |
| Width | 30.226 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments PT6943A
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product name and brand?
What is the type of regulator and its specifications?
What are the physical dimensions of the module?
Is the product compliant with RoHS?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.