Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96PWR
Texas Instruments P82B96PWR
| Part Number: | Texas Instruments P82B96PWR |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96PWR |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-bit bidirectional 2- to 15-V 400-kHz I2C/SMBus buffer/cable extender 8-TSSOP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96PWR Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-bit bidirectional 2- to 15-V 400-kHz I2C/SMBus buffer/cable extender 8-TSSOP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | TSSOP |
| Contact Plating | Gold |
| Number of Pins | 8 |
| Logic Function | Buffer |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 18 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | -300 mV |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 270 ns |
| Height | 1.2 mm |
| Length | 3 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Width | 4.4 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments P82B96PWR
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the product's name and model number?
What is the function of this product?
What is the package type for this product?
What is the temperature range in which this product can operate?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





