Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96P
Texas Instruments P82B96P
| Part Number: | Texas Instruments P82B96P |
| Manufacturer: | Texas Instruments |
| Part Type: | Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96P |
| Qty Available: | |
| Description: | 2-bit bidirectional 2- to 15-V 400-kHz I2C/SMBus buffer/cable extender 8-PDIP -40 to 85 |
PCX has Texas Instruments Integrated Circuits (ICs) > Logic ICs > Texas-Instruments-P82B96P Electronic Components for Sale.
Pacific Component Xchange specializes in solving challenges such as supply chain procurement, hard to find, long lead time, obsolete, cost savings, kanban and scheduled orders.
2-bit bidirectional 2- to 15-V 400-kHz I2C/SMBus buffer/cable extender 8-PDIP -40 to 85
Specifications
| TYPE | DESCRIPTION |
| Case/Package | PDIP |
| Number of Pins | 8 |
| Low Level Output Current | 3 mA |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Max Supply Voltage | 15 V |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Nominal Supply Current | 900 µA |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Current | 4 mA |
| Propagation Delay | 5 ns |
| Schedule B | 8542390000 |
| Turn-On Delay Time | 270 ns |
| Height | 5.08 mm |
| Length | 9.81 mm |
| Thickness | 3.9 mm |
| Width | 6.35 mm |
Documentation for Texas Instruments Texas Instruments P82B96P
Alternate Descriptions
FAQ’s
What is the part number of the product?
What is the function of this product?
What is the package type of this product?
What is the operating temperature range for this product?
Electronic Component Search
Lookup any part using a part number, manufacturer or keyword.





